Skip to content

109 Devon AveBellmawr, NJ 08031

Built 1972

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Jan 8, 2024

Property Information

Block104
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,800
35%
Improvement Value:$96,700
65%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,616+0.2%
2024$5,607-3.2%
2023$5,790+1.4%
2022$5,708+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$308,000

To:

DeedBook 12514, Page 696

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,024DeedBook 11687, Page 927Recorded4/12/2021

Property Sale

Sale
$23,900

To:

DeedBook 3233, Page 1025

Property Built

Built

Year Built: 1972