Skip to content

7 N Cedar AveBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Date
Dec 15, 2065

Property Information

Block120
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,598
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
33%
Improvement Value:$103,900
67%
Total Assessment$154,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,828+0.2%
2024$5,819-3.2%
2023$6,008+1.4%
2022$5,924+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$167,000

To:

Sq Ft1,598DeedBook 10499, Page 571

Property Sale

Sale
$153,500
DeedBook 8877, Page 1623

Property Built

Built

Year Built: 1950