Skip to content

527 E Browning RdBellmawr, NJ 08031

Commercial

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 18, 2023

Property Information

Block120
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,000
26%
Improvement Value:$159,400
74%
Total Assessment$216,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,184+0.2%
2024$8,171-3.2%
2023$8,437+1.4%
2022$8,318+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

DeedBook 12437, Page 1842

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5261, Page 89

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3819, Page 390