Skip to content

508 Chester AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jun 11, 2020

Property Information

Block127
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
28%
Improvement Value:$150,300
72%
Total Assessment$209,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,908+0.2%
2024$7,896-3.2%
2023$8,153+1.4%
2022$8,038+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 11468, Page 75

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 7611, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1965