Skip to content

521 Lincoln AveBellmawr, NJ 08031

Built 1985

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 9, 2005

Property Information

Block127
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1.S2AL2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,953
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,400
26%
Improvement Value:$178,600
74%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,077+0.2%
2024$9,062-3.2%
2023$9,358+1.4%
2022$9,226+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,953DeedBook 8067, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 3869, Page 911