Skip to content

529 Roberts AveBellmawr, NJ 08031

Built 1948

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block128
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,200
31%
Improvement Value:$120,100
69%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,554+0.2%
2024$6,544-3.2%
2023$6,757+1.4%
2022$6,662+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,624DeedBook 11298, Page 878

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 8154, Page 1388

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 4853, Page 221

Property Sale

Sale
$35,000

Property Built

Built

Year Built: 1948