Skip to content

417 Roberts AveBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Price
$156,778
Last Sale Date
May 4, 2010

Property Information

Block129
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,225
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,200
34%
Improvement Value:$105,300
66%
Total Assessment$158,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,994+0.2%
2024$5,985-3.2%
2023$6,180+1.4%
2022$6,093+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$156,778

To:

Sq Ft1,225DeedBook 9222, Page 137

Property Sale

Sale
$99,200
DeedBook 4657, Page 903

Property Built

Built

Year Built: 1950