Skip to content

30 Chadwick AveGloucester City, NJ 08030

Built 1980

Last Sale Price
$181,500
Last Sale Date
Jun 2, 2004

Property Information

Block137
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,400
20%
Improvement Value:$157,600
80%
Total Assessment$197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,451+0.2%
2024$7,439-3.2%
2023$7,681+1.4%
2022$7,573+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$181,500

To:

Sq Ft1,716DeedBook 7485, Page 1765

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4365, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1980