Skip to content

38 Campanell AveBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Date
Jan 7, 2052

Property Information

Block138
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,200
33%
Improvement Value:$111,800
67%
Total Assessment$168,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,354+0.2%
2024$6,344-3.2%
2023$6,550+1.4%
2022$6,458+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$206,000

To:

Sq Ft1,228DeedBook 11580, Page 1076

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 8385, Page 1467

Property Built

Built

Year Built: 1955