Skip to content

26 Campanell AveBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 27, 2000

Property Information

Block138
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,600
32%
Improvement Value:$122,200
68%
Total Assessment$178,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,762+0.2%
2024$6,751-3.2%
2023$6,971+1.4%
2022$6,873+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,382DeedBook 5104, Page 915

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 4579, Page 503

Property Built

Built

Year Built: 1955