Skip to content

116 Troy AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$93,500
Last Sale Date
Aug 24, 1990

Property Information

Block161
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
28%
Improvement Value:$120,400
72%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,293+0.2%
2024$6,283-3.2%
2023$6,488+1.4%
2022$6,396+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$93,500

To:

Sq Ft1,328DeedBook 4461, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1960