Skip to content

123 Walnut AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$133,900
Last Sale Date
Nov 1, 2012

Property Information

Block161
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage975
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,200
35%
Improvement Value:$89,500
65%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,208+0.2%
2024$5,200-3.2%
2023$5,369+1.4%
2022$5,293+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$133,900

To:

Sq Ft975DeedBook 9746, Page 1921

Property Sale

Sale
$28,900
DeedBook 3440, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1960