Skip to content

108 Troy AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Apr 20, 2050

Property Information

Block161
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,575
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
27%
Improvement Value:$122,600
73%
Total Assessment$168,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,376+0.2%
2024$6,366-3.2%
2023$6,574+1.4%
2022$6,481+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,575DeedBook 7174, Page 26

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 5238, Page 124

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 4896, Page 745

Property Built

Built

Year Built: 1960