Skip to content

39 Worthington AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Mar 8, 2062

Property Information

Block161
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,234
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,600
31%
Improvement Value:$106,800
69%
Total Assessment$154,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$5,798+1.4%
2022$5,716+5.7%
2021$5,408+1.7%
2020$5,319+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,234DeedBook 11132, Page 1988

Property Built

Built

Year Built: 1960