Skip to content

28 Junior AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Nov 17, 2055

Property Information

Block164
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,206
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,300
30%
Improvement Value:$103,600
70%
Total Assessment$147,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,594+0.2%
2024$5,585-3.2%
2023$5,767+1.4%
2022$5,685+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,206DeedBook 8820, Page 1988

Property Built

Built

Year Built: 1960