Skip to content

130 Rose AveBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Date
Jun 12, 2056

Property Information

Block168
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SSCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,200
31%
Improvement Value:$100,600
69%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,514+0.2%
2024$5,505-3.2%
2023$5,685+1.4%
2022$5,605+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950