Skip to content

4 Bergen AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Nov 24, 2047

Property Information

Block25
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,158
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,600
34%
Improvement Value:$100,200
66%
Total Assessment$151,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,741+0.2%
2024$5,732-3.2%
2023$5,919+1.4%
2022$5,835+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$124,000

To:

Sq Ft1,158DeedBook 10666, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1960