Skip to content

6 Bergen AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 5, 2006

Property Information

Block25
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,038
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,400
40%
Improvement Value:$77,600
60%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,917+0.2%
2024$4,909-3.2%
2023$5,069+1.4%
2022$4,997+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,038DeedBook 8490, Page 630

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4723, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1960