Skip to content

1 Park DrBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$92,500
Last Sale Date
Jun 14, 1993

Property Information

Block25
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,269
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,100
28%
Improvement Value:$120,200
72%
Total Assessment$167,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,327+0.2%
2024$6,317-3.2%
2023$6,523+1.4%
2022$6,431+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$92,500

To:

Sq Ft1,269DeedBook 4627, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1960