Skip to content

940 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1940

Last Sale Date
Oct 18, 2063

Property Information

Block27
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,038
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,700
35%
Improvement Value:$96,200
65%
Total Assessment$147,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,594+0.2%
2024$5,585-3.2%
2023$5,767+1.4%
2022$5,685+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,038DeedBook 8423, Page 1120

Property Sale

Sale
$149,899
DeedBook 7873, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1940