Skip to content

875 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Nov 25, 2024

Property Information

Block32
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class37
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage780
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,400
21%
Improvement Value:$80,600
79%
Total Assessment$102,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,858+0.2%
2024$3,852-3.2%
2023$3,977+1.4%
2022$3,921+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft780DeedBook 12749, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1950