Skip to content

843 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Aug 27, 2003

Property Information

Block32
Lot26
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class37
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage780
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,400
29%
Improvement Value:$52,400
71%
Total Assessment$73,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,791+0.2%
2024$2,787-3.2%
2023$2,877+1.4%
2022$2,837+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft780DeedBook 7206, Page 355

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 4377, Page 851

Property Sale

Sale
$22,000

Property Built

Built

Year Built: 1950