Skip to content

140 Princeton AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Oct 10, 2060

Property Information

Block36
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,400
29%
Improvement Value:$125,900
71%
Total Assessment$176,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,668+0.2%
2024$6,657-3.2%
2023$6,874+1.4%
2022$6,777+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,528DeedBook 11897, Page 623

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,528DeedBook 10675, Page 286Recorded7/27/2017

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 9217, Page 1455

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 9031, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1960