Skip to content

164 Princeton AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
May 31, 1985

Property Information

Block36
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,400
28%
Improvement Value:$127,100
72%
Total Assessment$177,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,713+0.2%
2024$6,702-3.2%
2023$6,921+1.4%
2022$6,823+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,340DeedBook 4048, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1960