Skip to content

212 Warren AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$52,500
Last Sale Date
Jun 28, 1984

Property Information

Block37
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SFAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,600
30%
Improvement Value:$118,400
70%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,392+0.2%
2024$6,381-3.2%
2023$6,589+1.4%
2022$6,496+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$52,500

To:

Sq Ft1,500DeedBook 3978, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1960