Skip to content

220 Warren AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Apr 4, 2017

Property Information

Block37
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
30%
Improvement Value:$119,200
70%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,422+0.2%
2024$6,412-3.2%
2023$6,621+1.4%
2022$6,527+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,432DeedBook 10615, Page 322

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 3511, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1960