Skip to content

217 Mercer AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$47,500
Last Sale Date
Sep 17, 1981

Property Information

Block39
Lot37
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,334
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,800
29%
Improvement Value:$121,700
71%
Total Assessment$171,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,486+0.2%
2024$6,476-3.2%
2023$6,687+1.4%
2022$6,592+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$47,500

To:

Sq Ft1,334DeedBook 3800, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1960