Skip to content

108 Dobbs AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jun 29, 1998

Property Information

Block72
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,283
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
30%
Improvement Value:$130,300
70%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,038+0.2%
2024$7,027-3.2%
2023$7,256+1.4%
2022$7,154+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,283DeedBook 4961, Page 90

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 4101, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1960