Skip to content

9 Monroe AveBellmawr, NJ 08031

Built 1944

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2060

Property Information

Block7
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
32%
Improvement Value:$106,200
68%
Total Assessment$156,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,657+0.2%
2024$5,648-3.3%
2023$5,840+1.5%
2022$5,754+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 2400, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1944