Skip to content

60 Wilson AveBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Jul 30, 2016

Property Information

Block92
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,113
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
35%
Improvement Value:$104,400
65%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,074+0.2%
2024$6,064-3.2%
2023$6,262+1.4%
2022$6,173+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$137,000

To:

Sq Ft1,113DeedBook 10460, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1950