Skip to content

110 Oak AveBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block84
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,251
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,800
45%
Improvement Value:$62,200
55%
Total Assessment$114,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,311+0.1%
2024$4,305-3.2%
2023$4,445+1.4%
2022$4,382+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,251DeedBook 11717, Page 151

Property Sale

Sale
$114,000

From:

To:

Sq Ft1,251DeedBook 9887, Page 527Recorded9/23/2013

Property Built

Built

Year Built: 1955