Skip to content

38 Wilson AveBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Date
Aug 31, 2051

Property Information

Block92
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,252
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,200
35%
Improvement Value:$103,500
65%
Total Assessment$159,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,040+0.2%
2024$6,030-3.2%
2023$6,227+1.4%
2022$6,139+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950