Skip to content

143 Apple AveBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 17, 2025

Property Information

Block88
Lot54
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,403
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,300
29%
Improvement Value:$156,700
71%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,396+0.2%
2024$8,383-3.2%
2023$8,656+1.4%
2022$8,534+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft2,403DeedBook 12990, Page 717Recorded1/5/2026

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft2,403DeedBook 3719, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1955