Skip to content

41 Wilson AveBellmawr, NJ 08031

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 1994

Property Information

Block91
Lot24
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,345
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
37%
Improvement Value:$94,000
63%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,673+0.2%
2024$5,664-3.2%
2023$5,849+1.4%
2022$5,766+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930