Skip to content

213 Spruce AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Sep 12, 2058

Property Information

Block99
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SSCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
46%
Improvement Value:$65,000
54%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,538+0.2%
2024$4,531-3.2%
2023$4,679+1.4%
2022$4,613+1.0%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$122,500

To:

Sq Ft1,190DeedBook 10831, Page 1952

Foreclosure Case F-035694-15

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 7101, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1960