Skip to content

26 Arlington Avenue NorthBerlin, NJ 08009

Built 1950

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
Sep 30, 1993

Property Information

Block100
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,068
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,400
40%
Improvement Value:$99,600
60%
Total Assessment$166,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,662+0.9%
2024$5,611+2.1%
2023$5,495+0.6%
2022$5,461-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$73,000

To:

Sq Ft1,068DeedBook 4655, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1950