Skip to content

18 Malan AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$54,900
Last Sale Date
Sep 17, 1979

Property Information

Block102
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,138
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,500
25%
Improvement Value:$176,300
75%
Total Assessment$235,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043+0.9%
2024$7,970+2.1%
2023$7,805+0.6%
2022$7,758-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$54,900

To:

Sq Ft2,138

Property Built

Built

Year Built: 1960