Skip to content

25 Franklin Avenue NorthBerlin, NJ 08009

Built 1940

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Mar 26, 2024

Property Information

Block102
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,218
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,200
37%
Improvement Value:$109,400
63%
Total Assessment$172,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,887+0.9%
2024$5,834+2.1%
2023$5,713+0.6%
2022$5,679+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,218DeedBook 12561, Page 436

Property Sale

Sale
$287,500
Sq Ft1,218DeedBook 12155, Page 1287Recorded8/8/2022

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,218DeedBook 11497, Page 101Recorded9/18/2020

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,218DeedBook 11031, Page 514Recorded12/8/2018

Property Built

Built

Year Built: 1940