Skip to content

117 White Horse Pike SoutBerlin, NJ 08009

Commercial

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
May 29, 2019

Property Information

Block1108
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
DescriptionDINER
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage---
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,000
38%
Improvement Value:$343,000
62%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,761+0.9%
2024$18,590+2.1%
2023$18,205+0.6%
2022$18,095-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

To:

DeedBook 11164, Page 1796

Property Sale

Sale
$1,025,000

From:

To:

DeedBook 10131, Page 537Recorded1/9/2015

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 8835, Page 1389

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4945, Page 629

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4400, Page 668