Skip to content

11 Taunton Avenue EastBerlin, NJ 08009

Built 1914

Last Sale Date
Mar 29, 2017

Property Information

Block1109
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,388
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
26%
Improvement Value:$140,300
74%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,231+1.0%
2024$6,172+2.2%
2023$6,039+0.6%
2022$6,001-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1914