Skip to content

155 White Horse Pike SoutBerlin, NJ 08009

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Feb 24, 2003

Property Information

Block1109
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage2,427
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
27%
Improvement Value:$138,000
73%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,481+0.9%
2024$6,422+2.1%
2023$6,289+0.6%
2022$6,251-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft2,427DeedBook 5290, Page 343

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4138, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1900