Skip to content

300 Route 73Berlin, NJ 08009

Built 1904
Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 28, 2018

Property Information

Block1209
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE/APT
Dwellings1
ZoningC-3
Sq Footage---
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
62%
Improvement Value:$95,000
38%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,528+0.9%
2024$8,450+2.1%
2023$8,275+0.6%
2022$8,225-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

DeedBook 11051, Page 368

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 8415, Page 491

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8146, Page 536

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4133, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1904