Skip to content

112 Washington AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1940

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Jan 27, 2004

Property Information

Block1209
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,896
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,100
35%
Improvement Value:$114,800
65%
Total Assessment$176,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,034+0.9%
2024$5,979+2.1%
2023$5,855+0.6%
2022$5,820-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$164,000

To:

Sq Ft1,896DeedBook 7371, Page 589

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 4522, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1940