Skip to content

114 Washington AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1940

Last Sale Price
$78,500
Last Sale Date
Sep 21, 1988

Property Information

Block1209
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
DescriptionL
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,518
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,000
37%
Improvement Value:$103,900
63%
Total Assessment$164,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,625+0.9%
2024$5,574+2.1%
2023$5,458+0.6%
2022$5,425-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$78,500

To:

Sq Ft1,518DeedBook 4324, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1940