Skip to content

108 Washington AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1940

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Aug 30, 1991

Property Information

Block1209
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,200
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,000
42%
Improvement Value:$84,700
58%
Total Assessment$145,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,970+0.9%
2024$4,925+2.1%
2023$4,823+0.6%
2022$4,794-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 4517, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1940