Skip to content

7 Rich AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2003

Property Information

Block1302
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,436
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,500
34%
Improvement Value:$125,100
66%
Total Assessment$189,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,467+0.9%
2024$6,408+2.1%
2023$6,276+0.6%
2022$6,238-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4888, Page 393

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4708, Page 23200

Property Built

Built

Year Built: 1955