Skip to content

220 White Horse Pike SoutBerlin, NJ 08009

Commercial

Last Sale Price
$56,261
Last Sale Date
Dec 1, 1999

Property Information

Block1408
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage7,424
Acreage0.67

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$274,000
67%
Improvement Value:$135,100
33%
Total Assessment$409,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,954+0.9%
2024$13,828+2.1%
2023$13,541+0.6%
2022$13,459-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$56,261

To:

Sq Ft7,424DeedBook 5199, Page 137

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4640, Page 557

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4419, Page 539