Skip to content

45 Tansboro RoadBerlin, NJ 08009

Built 1851

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Mar 27, 2020

Property Information

Block1408
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2.5F2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,560
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,100
26%
Improvement Value:$239,500
74%
Total Assessment$323,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,038+0.9%
2024$10,938+2.1%
2023$10,711+0.6%
2022$10,646-0.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft3,560DeedBook 11403, Page 1528

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 7820, Page 92

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5187, Page 886

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 4884, Page 503

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3872, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1851