Skip to content

5 Maloney AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2023

Property Information

Block1802
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,920
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,000
32%
Improvement Value:$142,400
68%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,143+0.9%
2024$7,078+2.1%
2023$6,931+0.6%
2022$6,889-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$26,500

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 10164, Page 182Recorded3/10/2015

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 8175, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1960