Skip to content

3 Maloney AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1950

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Sep 17, 1998

Property Information

Block1802
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage830
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
51%
Improvement Value:$45,700
49%
Total Assessment$93,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,179+0.9%
2024$3,150+2.1%
2023$3,085+0.6%
2022$3,066-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$68,000

To:

Sq Ft830DeedBook 4979, Page 744

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4345, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1950